2013-as Telekom Olimpia 6km-es pályaverseny beszámoló

Táv: 6km (400m-es pálya, 15 kör)

Pálya: keményebb fajta rekortán, ránézésre olyan, mint a tegola

Helyezés: férfi abszolút 4.

Eredmény: 23:39 perc (3:57p/km)

Hőmérséklet: kezdéskor 20 fok körül, de a napos részen (a pálya nagy része, erős felmelegedés volt tapasztalható)

Frissítési pontok, szervezés: egyik távon sem volt, ezekre még nem szükséges. A szervezést inkább hagyjuk. A pályán futás közben sétálgattak a nézők, gyerekek, a focisták meg fociztak. Sokszor „kijött” a labda a pályára.  Elég szép csúszások voltak a futamoknál, sőt, még jól is összekeverték az indulókat.

A futó karrierben a 2011-es év Telekom Olimpiája meghatározó volt. Akkor a Sportmaxban volt megtartva, 10km-es versenyszámban indultam. Akkor az 5p-es ezrekért igen keményen meg kellett szenvedni, most azért már stabilabb az állóképességem.

A versenyen indult (mint eddig mindig), a 2011-ben nyertes pécsi srác. Akkor 4 kört vert rám, most csak 24mp-cel ért be előbb. :-) Gyakorlatilag hozzá mértem a mostani teljesítményemet. Nem hittem, hogy jobb tudok lenni, de már elég közel vagyok hozzá. Ő tavaly is ennyit futott ugyanezen a pályán, de akkor nem indultam.

A verseny színhelyére hamar odaértünk, nincs messze tőlünk. Odaérve tapasztaltam, hogy a regisztráció egész sokat fejlődött (Netán sok profin megszervezett futóversenyre jártak a szervezők, és látták, hogy kell ezt jól csinálni?). Az átöltözés után a futós részleg lokalizálása következett. Na, ez már nem volt annyira szervezett, hogy hol lesz, de azért pár perc alatt megtaláltam őket. Odaérkezve regisztráltam, rajtszám átvétel, és érdeklődés a mezőnyről. Válasz: igen ritka az 5p-es átlagnál gyorsabb tempó. :-)

Verseny előtt bemelegítettem, és négy laza iramban futott kört futottam.

A szervezés hagy némi kívánnivalót, de az én számom csak 13p-et csúszott. No mindegy, vártunk…

Indulás előtt szólították az indulókat, és elmondták az instrukciókat.

A start, és az első néhány kör igen erős lett.  Mi ez, tán olimpia? És tényleg, az. :-D

kb. 3:10-3:20-as iramban elhúzott a mezőny eleje (3-4 ember). Gondoltam, ennek a fele sem tréfa, ez igen kemény lesz. Fokozatosan, pár kör alatt beálltam az „utazó sebességemre” . Ennek ellenére is jó gyors lett az első km (~3:40p/km). Majd pár év múlva ezzel megy végig. :-D

A hőmérséklet igen gyorsan emelkedett, ennek ellenére tudtam, hogy ezt a távot még le lehet futni egy egész jó kis tempóval. Az első 3km nagyon gyors lett, a másodikban volt némi lassulás. Az első srác jól elhúzott, őt nem tudtam volna befogni. A második korábbi győztes pécsi volt, a harmadikat talán a 2. vagy 3. körben leelőztem, jól hátra is maradt. Ő amúgy futónagykövet volt.

Jól ment a körözgetés, de tudtam, hogy nem vagyok erős rövidtávfutó, így mindien körben fokozatosan lassult a tempó. A pulzus szép magas volt végig, nem is esett 169 alá. A vége felé már közel kerültem a 2. helyezett sráchoz, de ő a végére belehúzott, és nem hiszem, hogy be tudtam volna fogni. Mögöttem sokáig senki, másnap Nike fm, maradtam ennél a tempónál.

3. lettem, de volt még egy futam, ahol egy fiatal középtáv futó srác nyert (Telekom szinten) igen erős eredménnyel. Ezután felállt a végső sorrend:

1. 22:30 (~3:45p/km) (27 éves srác, középtáv futó, sok-sok résztávos edzéssel a háta mögött),

2. 22:41 (~3:47p/km) (én korosztályom, gyerekkora óta fut, de csak pár éve komolyabban)

3. 23:15 (3:53p/km) (a korábbi többszörös győztes, szerintem van mögötte is jó pár év futómúlt)

4. 23:39 (~3:57p/km) (ez lennék én szűk 2 év futómúlttal)

Egy kis poén a végére! A regisztrálásnál mondta a szervező srác, hogy igen ritka az 5p-es ezreknél gyorsabb átlaggal futó. Nos, most 4-en is 4p-es ezrek alatt futottuk a távot. Telekom szinten ez egy igen erős mezőnynek számít, és a tapasztalatok szerint igen-igen ritka. :-)

Konzekvenciák:

-        az állóképesség igen jó, azonban a rövidebb távokra kellenek a kemény résztávok, erős fartlek,

-        mint azt megtapasztaltam, egész jól feljöttem a korábbi nyertes srác szintjére, már nincs olyan messze,

-        mondták, hogy szép a futótechnikám, tehát, nemcsak gyors, hanem jól is néz ki,

-        a NATO 10km-re kíváncsi leszek, de addig még kell pár formába hozó edzés,

-        gyakorlatilag semmivel sem volt gond, ebben az időben ez az eredmény nem rossz.