Deena Kastor esete a D vitaminnal
- cimkék:
- Deena Kastor,
- D vitamin,
- egészség,
- sérülés,
- megelőzés,
- Fáradásos törés,
- csonterősség
Az amerikai maratoni csúcstartó Deena Kastor nagy tervekkel utazott a 2008-as olimpiára. Alig 5 kilométert teljesített még csak a maratoni távból, amikor jobb lábához kapott és térdre esett. Megpróbált felállni, de nem tudott. A jobb lábában később csontrepedést találtak az orvosok. Az elvégzett vérvizsgálat azt mutatta, hogy Kastor szervezete ugyan jól el volt látva a csontok felépítő folyamataiban nagy szerepet játszó kalciummal, hiányzott viszont szervezetéből a kalcium felszívódását segítő D vitamin. „Akkor még nem tudtam, milyen súlyos következményekkel járhat a D vitamin hiánya.” – mondja most Kastor.
A D-vitaminhoz a szervezet nem a táplálékon keresztül jut hozzá, hanem növényi és állati eredetű provitaminból a szervezetben alakul ki. A D-vitamin, más néven kalciferol zsíroldékony vitamin mely a napfény hatására képződik. Kétféle D-vitamint különböztetünk meg: a D2 és a D3 vitamint. D2 vitamint tartalmaznak inkább a növények, vegyesen mindkettőt pedig az állati eredetű élelmiszerek. A D3 vitamin sokkal aktívabb, mint a D2, és ez keletkezik a napsugárzás hatására a bőrben is. A D-vitamin szükséges a kalcium és a foszfor felszívódásához, a csontképződés folyamatához, a kalcium és foszfor beépüléséhez, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontok gyógyulásához például törés után valamint a csontritkulás megelőzéséhez.
Kastor - aki korábban bőrrákkal küzdött, és ezért az utóbbi években fokozottan védte magát a napsugárzástól - visszatekintve úgy véli, esetében talán a napvédő krémek túlzott használata okozhatta a D-vitamin hiányát. És az ő története korántsem mondható egyedinek. Egy 2009-ben készült felmérés szerint az USA felnőtt lakosságának közel háromnegyedénél kimutatható a D-vitamin hiánya. Egy másik, 2008-ban Dallasban készült, kimondottan a futókra koncentráló tanulmány pedig azt találta, hogy bár a futók valamivel jobb értékekkel rendelkeznek mint az átlag népesség, azért a heti 30 kilométer körül teljesítő futókra is igaz, hogy kb. 75 százalékuk D-vitamin hiányos.
Azt már régóta tudták a szakemberek, hogy a D-vitamin fontos szerepet játszik a csontok egészséges fejlődésében, és hogy hiánya a csontok deformálódását, rugalmasságuk csökkenését okozhatja. De a legújabb vizsgálatok alapján a kutatók most ennél is átfogóbb egészségügyi előnyöket emlegetnek a megfelelő D-vitamin szinthez kacsolódóan, mint például a rák, a cukorbetegség és bizonyos szívbetegségek kockázatának csökkenése - és a sportteljesítmény javulása.
„Elegendő D-vitaminnal a szervezetünkben hosszabban és gyorsabban futhatunk, felgyorsul a regeneráció és csökken a sérülések veszélye is.” – állítja John J. Cannell, a téma egyik kutatója. Több, az utóbbi években publikált tanulmány beszél a D-vitamin jótékony hatásáról a sportteljesítménnyel kapcsolatban. Egy, a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelent 2009-es tanulmány a kamaszok körében mutatta ki, hogy a magasabb D-vitamin szinttel rendelkezők magasabbra, gyorsabban és erősebben tudnak ugrani (elrugaszkodni) mint társaik. További tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony D-vitamin szint növelheti a sportsérülések - köztük a fáradásos törések – kockázatát.
Mennyi az elegendő és honnan vegyük?
A D-vitamin alacsony szintjének nincs igazán megbízható tünete, így ha tudni szeretnéd, a szervezeted mennyire van ellátva ezzel a vitaminnal, erre csak egy vérvizsgálat elvégzésével kaphatsz választ. Általánosságban elmondható, hogy a sok napvédő terméket használóknál illetve azoknál, akik keveset tartózkodnak a szabad levegőn nagyobb az esélye a D-vitamin hiány kialakulásának.
A D-vitamin szükséglet az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok szerint változó. Gyermekeknél 400 NE, felnőtteknél 200 - 600 NE, a sportolók esetében pedig akár 400-800 NE is lehet a javasolt bevitel. Legjobb D-vitamin forrásaink a halmáj olajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok. 85 g tonhal konzervben például 200 NE D-vitamin található. Egyes élelmiszereket, például gyermektápszereket, tejtermékeket, margarinokat, D-vitaminnal dúsítanak, erről az adott termék címkéjét elolvasva tájékozódhatunk.
A megfelelő táplálkozás mellett ajánlott májustól októberig hetente legalább 2-3 alkalommal az erősebb napsütéses órákban 15-20 percet a szabadban (de nem a tűző napon) eltölteni, a téli hónapokban pedig – mivel ilyenkor a napsütés gyenge – érdemes plusz D-vitamin beviteléről is gondoskodni.
Ma már Deena Kastor is tudatosan figyel a megfelelő mennyiségű D-vitamin bevitelére. Mivel számára a napozás nem ajánlott, Kastor a D-vitaminban gazdag ételek fogyasztása mellett étrendkiegészítőket is használ. "Remélem, mások okulnak majd a példámból, és nem kell úgy járniuk mint nekem, hogy észrevegyék, valami fontos hiányzik a szervezetükből." - üzeni Kastor sporttársainak.
Egyes élelmiszerek vitamin tartalma
Vitaminok átszámítási táblázata
Forrás: http://www.runnersworld.com; http://www.oeti.hu; http://www.avitaminokrol.info/a-d-vitamin; http://taplalkozas.bioenergetikus.hu;
Képek: http://blogs.tcpalm.com; http://www.norcalblogs.com; http://images.medicinenet.com;
Hasonló cikkek
Tényleg erősíti a csontokat a futás?
A kerékpárbalesetek egyharmada fejsérüléssel jár
6 hozzászólás
Én nem értem miért csak a D-vitamint írják? Itt nem csak D-vitamin hiány volt.
Az hogy az embernek a csontozata kiváló legyen!!
Kalcium:
1200mg!! Sportolóknak még több!
Magnézium600-800mg!
D-vit...Az rendben 400NE- tól felfelé!
C-vitamin: minimum 1000mg
A c-vitamin pl akár 100%-kal is javíthatja a kalciumfelszívódást. Ezeket mind
együtt kell alkalmazni hogy a csontozat erős maradjon.
Tévhit hogy élelmíszerekkel be tudjuk vinni a szervezetünkbe a vitaminokat...hát ma már nem!!!
Pl:
A napi kalcium igénynek megfelelő mennyiséget legkevesebb 2,1l tej tartalmazza, azonban a tej formában elfogyasztott kalciumnak sajnos csak egy kis része szívódik fel.
Gida,
Kastor esetében úgy tűnik pont az volt a baj, hogy hiába volt elég kalcium a szervezetében, a D vitamin hiánya miatt nem tudott felszívódni. Szóval asszem az lenne az üzenet, hogy fontos a D vitamin IS.
Jaja, a 400 NE kb. annyira van belőve mint a 60 mg. a C vitamin esetében.
Én 10.000 NE egységet eszem 2-3 naponta.
1 kapszula ebből:
http://www.innerlightinc.com/EUROPEHU/ProductPage.aspx?ItemID=1091&ID=3
egy csak a baj. én nem merek annyi C-vitamint enni... rohadtul félek a vesekőtől, mert a családban már többeknek volt alapból!
Pen!
Igazad van, csak egy tipp volt hogy eggyüttesen kell alkalmazni a többi vitaminnal.
monerd2!
Nekem amikor legyengült az immunrendszerem, akkor napi 5-8g! C-vitamint szedtem naponta (tasakos kapszula formájában) Rendbe rakott rendesen, és nem volt vesekövem. Nos azóta is napi 3000mg C-vitamint fogyasztok már vagy 2-éve. Amúgy tévhit hogy a C-vitamintól veseköve lesz valakinek! Nem kell félned, hísz régebben vesekőelégtelenségre C-vitamint alkalmaztak, gyógyítottak vele! A mai 60mg amit ajánlanak az brutál kevés, mert ha csak ennyi C-vitamint fogyasztunk naponta (60-80mg) akkor tulajdonképpen állandóan a szubklinikai skorbut állapotában élünk. 14-éven keresztül vizsgáltak 11000 pácienst, és +állapították hogy a bélrenszer aszkorbinsavtűrő képessége egészséges emberekben 10-15g C-vitaminig terjed, 30 és 60gramm között van a közönséges náthában szenvedőkben, míg rendkívül súlyos fertőzés esetén 199gramm, közel 20dkg fölé emelkedik. A legjobb gyógyulási eredményt akkor érték el, amikor legalább 3 vagy több gramm C-vitamint adagoltak minden negyedik órában. Szerencsére a C-vitamin az ember számára az egyik legkevésbé toxikus (mérgező) vegyület. Több mint 3000 személy kapott különféle adagú -10 grammtól a bélrendszer tűrőképességének felső határáíg terjedő mennyiségű C-vitamint, s nem észleltek mérgezésre utaló tüneteket.
A fentiek azt mutatják, hogy még egy egyszerű nátha is megsokszorozza a szervezet C-vitamin igényét. Egy komolyabb betegség esetén olyan tömegű C-vitamin használódhat fel a gyógyuláshoz, hogy a bélrendszerből akár napi 20 dkg-nyi is felszívódik. Olyan ez, mintha egy nagyon kiszáradt szivacs szívná tele magát vízzel. Olykor szinte hihetetlenül nagy adagokra van szükségünk.
Bocs hogy hosszú voltam, csak átfogó képet alkottam a C-vitamin nyugodt fogyasztásáról. Egyébként vízben oldódik, és a felesleg vizelettel távozik. Rákmegelőzésre is nagyon jó. A C-vitamin a vitaminok királya!
Forrás: Dr. Lenkei Gábor (cenzúrázott egészség)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Olvasnivaló a témában.
http://www.tenyek-tevhitek.hu/d-vitamin-adagolas.htm